Asset 9

beyaz estetik

Beyaz estetik, gülümseme tasarımında dişleri ilgilendiren estetik kriterleri esas alır. Beyaz estetik değerlendirilirken, ortahat, diş oranları, dişlerin temas yüzeyleri, dişlerin şekil ve rengi analiz edilmektedir.

Gülümseme tasarımı yapılırken yüzün orta hattını değerlendirmekle başlanır. Burun ve üst dudak ortası (filtrum) göz önünde bulundurularak belirlenen yüzün orta hattı ile üst santral dişlerinin (tavşan dişlerinin) ortası çakışması gerekmektedir.

Gülümseme tasarımı yapılırken, doğada varolan altın orana göre cepheden bakıldığında dişlerin görünme oranları ortaya koyulmuştur. Yan kesici dişin görünme oranı santral dişin (tavşan dişin) görünme oranına göre %62 iken kopek dişinin önden görünme oranı yan kesici dişe göre yine %62’dir. Bu görünme oranlarının dişlerin gerçek boyutundan farklı olmasının nedeni diş diziliminin arka bölgeye doğru eğimli şekilde devam etmesidir.

Dişlerin genişliği uzunluğundan %80 oranında kısadır. Bu orandan sapma söz konusu olduğunda dişler, kare veya konik olarak nitelendirilmektedir.

Dişlerin birbirlerine değdiği yüzeylere temas yüzeyleri denir. Temas yüzeyleri, santral diş (tavşan dişin) uzunluğuna göre hesaplanır. İki santral diş arası temas yüzeyi bu uzunluğun %50 ‘si iken santral ve yan kesici diş temas yüzeyi %40’ı, kesici diş ve kopek dişi temas yüzeyi %30 oranı olarak izlenmektedir. Özellikle üçgen formunda olan dişlerde bu temas yüzey oranları bozulmaktadır. Bu durumda dişetine yakın siyah üçgen bölgeler izlenir. Böyle durumlarda, ortodontik tedavi sırasında ‘stripping’ dediğimiz mine düzeyinde diş dokusunda aşındırma işlemleriyle kontak noktaları kontak yüzeyi haline getirilmektedir.

 

Doğal dişlerin rengi birbirinden değişiklik gösterir. Santral dişler en açık renkli dişlerdir. Yan kesici dişler, santral dişlerden daha koyudur. Köpek dişleri ise ağızın en koyu dişleridir. Küçük azı dişleri ise kopek dişlerinden daha açık ve parlak iken yan kesici dişlere benzemektedir. Yaş ile birlikte dişlerin rengi daha koyu ve soluk görünmektedir. Bunun nedeni, dişe parlaklığını ve transparanlığını veren en dıştaki mine tabakasının aşınarak incelmesi ve pulpa odasının daralarak koyu dentin tabakasının kalınlaşmasıdır. 

Referanslar:

Naini FB, James P, Moss B, Gille DS. The enigma of facial beauty: Esthetics, proportions, deformatiy and controversy. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2006; 130: 277-82

Sarver DM. Prinsciples of cosmetic dentistry in orthodontics. Part 1, shape and proportionality of anterior teeth. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2004;126: 749-54

Bansal A, Jain A, Patel S, Naik A, Deshmukh C, Chinde V, Fatima A, Afshan. Mini and Micro Esthetics in Orthodontics: Review on Clinical Considerations in Orthodontic Diagnosis. Arch of Dent and Res 2015;1(1):32-39

iletişime geçin

konaklar mah. akasyalı sok. no: 21/2 4. levent 34330 beşiktaş | istanbul