Braket Çeşitleri

Piyasada hastamıza uygulanacak tedavi mekaniğine, tedaviye ayrılan bütçeye ve hastamızın estetik kaygılarına göre tercih ettiğimiz çok sayıda braket çeşidi vardır. Bunlardan en temel olanları sıralayalım.
Metal Braketler, geçmişten günümüze en sık kullanılan, en ekonomik, hızlı ve etkili, prefabrik üretilen braketlerdir. Estetik kaygılarının az olmasından dolayı genel olarak çocuk ve ergen yaş grubunda tercih edilmektedir.
Porselen Braketler veya safir braketler, dişlerin dış yüzeylerine (labial) uygulanan metal braketlere göre daha estetik olan braketlerdir. Bu braketler geliştirilen son teknolojik ilerlemeler sayesinde sanılanın aksine tedavi süresinde uzamaya neden olmamaktadır.

Damon Braketler, metal veya seramik materyalden olmak üzere iki şekilde geliştirilmiştir.

Klasik braket sistemlerinden ayrılan en önemli özelliği sürtünmesiz mekaniği sayesinde dişlere optimum kuvvet uygulaması ve diş kavsini genişletmesidir. Amerika’ da ‘damon gülümsemesi’ olarak tabir edilen dudak çerçevesini dolduran geniş bir gülümseme elde etmek için sıklıkla başvurulan bir braket sistemidir. Ayrıca minör seviyede iskeletsel problemi olan hastalarda dişsel kamuflaj yapılacağı zaman damon braketler tercih edilmektedir.

× WhatsApp