Fissür Örtücü

Fissür örtücü çocuklarda diş çürüklerini önleyen bir çocuk diş tedavilerinde uygulanan koruyucu tedavidir. Fissür örtücüler, diş gelişimini tamamladıktan sonra yapılabilir. Süt dişlerinin gelişiminin tamamlanması ile 3 yaşından sonra fissür örtücü uygulamalarına başlanır. Ayrıca azı dişlerinde çürük veya dolgu olmayan yetişkinler de bu uygulamadan yararlanabilir. 6 ile 14 yaşlar arasındaki çocuklar, çürük oluşma riskinin fazla olduğu yaşlardadır.

Koruyucu uygulama olan aynı zamanda diş aşısı olarakta bilinen Fissür örtücü tedavisinin yapılma nedeni azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, her dişin minesi üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturarak bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini en aza indirmektir.

Her bir diş için bir kere uygulanır ve düzenli olarak kontrolü yapılır. Ortalama bir diş için uygulanan fissür örtücü işlemi üç dakika sürmektedir. Fissür örtücü uygulaması sayesinde dişler 10 yıla kadar çürüklere karşı korunabilir.

× WhatsApp