Lingual Ortodonti

Görünmeyen Teller (Lingual Braketler)

Günümüzde erişkin hastaların ortodonti uzmanına başvuru sayısının artmasıyla ortodonti alanındaki estetik tedavi yaklaşımlarında hızlı teknolojik ilerlemeler kaydedilmiştir. Diş yüzeylerinin arkasına adeta gizlenen lingual braketler sayesinde hastalarımıza hem etkili tedaviler uygulanabilmekte hem de tedavileri sırasında hastalarımızın estetik görünüm kaygılarını hafifletmekteyiz. Dişlerimizin dile bakan arka yüzeyleri kişiden kişiye farklılıklar göstermesi nedeniyle incognito lingual braketler ve üzerine yerleştirilen ark telleri kişiye özel tasarlanmaktadır. Lingual tedavinin en önemli avantajı braketlerin dışarıdan görünmemesi ve takıp çıkartılan bir sistem olmadığından dolayı kontrolün hekimin elinde olmasıdır. Ayrıca dişlerin en çok görünen ön yüzeylerinde herhangi bir yapıştırma işlemi yapılmamasından dolayı yüzeylerin korunması da diğer bir avantajıdır.

Braketler, dilin konumlandığı bölgede olduğu için dilin alışma döneminde hastalarımızın konuşması etkilenecektir fakat bu durum 1 hafta gibi kısa bir sürede düzelecektir. Dil yaralanmaları da bu tedavi seçeneğinin ilk günlerinde beklenir fakat bu sürecin rahat atlatılması için ortodontik mumlar verilecektir. Lingual sistem sanılanın aksine klasik bukkal braketler kadar hızlı bir ortodontik tedavi seçeneğidir.
Diş görüntüsünden ve gülümsemesinde hoşnut olmayan fakat görünen braketleri veya takıp çıkartmalı invisalign tedavisini tercih etmeyen hastalarıma kişiye özel tasarlanan hızlı tedavi seçeneği olarak incognito braket sistemlerini tavsiye ediyorum.

× WhatsApp