Asset 9

gülümseme estetiği

‘Gülümseme iki kişi arasındaki en kısa mesafedir’…

Güzel gülmek şüphesiz, kişinin sosyal hayatına daha özgüvenli daha rahat ve daha sıcak bir iletişim kazandıracaktır. Günümüzde sosyal medyada özçekimli fotoğrafların artmasıyla kişiler herhangi bir sağlık problemi olmaksızın sadece daha güzel gülebilmek adına diş hekimlerinin kapısını çalmaktadır. Diş hekimliğinde hastalarımızın bu ihtiyacına karşılık bazı gülümseme estetik kriterleri (normları) ortaya koyulmuş ve ‘gülümseme tasarımı’ kavramı hayatımıza girmiştir.

Gülümseme tasarımı yapılırken, beyaz ve pembe estetik kriterlerinin yanında, gülümseme sırasında kesici diş ve dişeti gösterme miktarı, gülümseme arkı, yanak koridorlarının genişliği değerlendirilir.

Gülümseme emosyonel ve sosyal gülümseme olarak ikiye ayrılmaktadır. Emosyonel gülümseme istem dışı, dinamik ve doğaldır. Sosyal gülümseme ise istemli ve statiktir. Gülümseme sırasında hastalardan dinamik video kayıtları ve fotoğraflar alınarak, özellikle sosyal gülümseme tipi değerlendirilmektedir.

Gülümseme sırasında kesici dişlerin tamamının görülmesi hatta dişetinin de 2-5 mm görünmesi kişinin daha çekici ve genç görünmesini sağlamaktadır. Gülümseme sırasında 5 mm üzerinde dişeti göründüğü durumlar, ‘dişeti gülümsemesi’ (gummy smile)  olarak tanımlanmaktadır. Gülümseme sırasında üst kesici dişlerin az görünmesi de önemli bir estetik problemdir ve kişinin daha yaşlı algılanmasına neden olmaktadır.

Gülümseme arkı, üst kesici dişlerin kesici kenarlarının alt dudağın kurvatürüyle ilişkisi göre parallel, düz ve ters olarak tanımlanır.  Üst kesici dişlerinin kesici kenar eğimi, alt dudağın gülümseme sırasındaki eğimi ile paralel seyrediyorsa, paralel gülümseme arkı olarak adlandırılır.  Paralel gülümseme arkı estetik ve genç olarak algılanır. Köpek dişlerinin, kesici dişlerden daha aşağıda olduğu durumlarda ters gülümseme arkı, kesici diş kenarlarının alt dudağa göre düz olduğu durumlarda düz gülümseme arkından bahsetmek mümkündür. Düz ve ters gülümseme arkı estetik olarak tercih edilmeyen formlardır

Yanak koridorları, arka küçük ve büyük azı dişleri ile yanak içi arasındaki genişliği tanımlamaktadır. Bu genisliğin estetik bir gülümseme için dar olması istenir. Sonuç olarak gülümseme sırasında dudağı bir çerçeve olarak kabul ettiğimizde bu çerçevenin mümkün olduğunca dişler ile doldurulması hedeflenir.

Estetik gülümseme tasarımları kişiye özel yapılmaktadır. Gülümseme estetiğini oluşturan kriterler hedeflenlense de kişinin yüz tipi, dudak kalınlığı, dudak kaslarının aktivasyonu, diş yapısı vb gibi diğer faktörler göz önünde bulundurularak tedavi planı ortaya koyulmaktadır.

referanslar

Morley J, Eubank J, Macroesthetic elements of smile design, JADA, 2001; 132: 39- 45

Ackerman MB and Ackerman JL. Smile analysis and design in the digital era. J Clin Orthod 2002; 36: 221-36

Zarricson BU. Esthetic factors involved in anterior tooth display and smile: Vertical dimention. J Clin Orthod 1998;32: 432-45

Tjan A, Miller G, The J. Some esthetic factors in smile. J. Prosth. Dent. 1984; 51:24-28

Sarver DM. The importance of incisor positioning in esthetic smile. The smile arc. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2001;120: 98-111

Frush JO and Fisher RD. The dynesthetic interpretation of the dentogenic concept. J. Prosth. Dent. 1958; 8: 558-81

iletişime geçin

konaklar mah. akasyalı sok. no: 21/2 4. levent 34330 beşiktaş | istanbul