Inley-Onlay Estetik Dolgu

Inlay – Onlay Dolgu nedir?

Dişlerde oluşan madde kayıplarında dolgu uygulaması yapılmaktadır. Inlay / Onlay restorasyonlar, büyük dolgu gerektiren ya da kanal tedavisi yapılan dişlerin restorasyonu için laboratuvarda hazırlanan estetik dolgulardır.

Inley – Onley porselen dolgular kimlere yapılır?
Kanal tedavisi görmüş veya ileri derecede çürümüş dişlerde, dolguyu destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inlay ya da onlayler kullanılır. Inlay – onlay dolguların yapım aşamasında dişte oldukça az madde kaybına sebebiyet vermesi durumunda ötürü tercih edilir. Normal dolgulara alerjisi olan hastalara uygulanabilmektedir. Kompozit restorasyonların yapılmasının sakıncalı olduğu büyük madde kayıplarının tedavisinde tercih edilir.

Inley – Onley dolgu nasıl uygulanır?
Dolguya ihtiyaç olan çürük dişler temizlendikten sonra ağız içi tarayıcı ile dijital ölçü alınır ve dolgu modeli dijital ortamda tasarlanır ve porselen ya da kompozit olarak CAD-CAM üretim yöntemleri ile üretilerek hastanın ağızına uygulanır.

Inley – Onley dolgunun avantajları nelerdir?
• Diğer kaplama tedavilerine göre inley-onleylerde madde kaybı daha azdır.
• Sağlam diş dokusunu korurlar.
• Çiğneme ve ısırma kuvvetlerine karşı daha dayanıklıdır.
• Aşınma ya da kırılmalara karşı daha dayanıklıdır.
• Dolgu rengi kendini korur ve estetiktir.
• Özel yapıştırma tekniği kullanıldığı için kenar sızıntısının olmaması hedeflenir.
• Alerjik reaksiyonlar göstermez.
• Tedavi ömrü kompozit dolgulara göre daha uzundur.

Inley – Onley dolgu tedavisi ne kadar sürer?
Tedavi süreci, sonucu ve planlaması herkes için farklılık gösterebilir. Genellikle inley-onley dolgusu tedavi süreci bir diş için tek seans ve 30 dakika olarak belirtilebilir.

Inley – Onley dolgu tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?
inley-onley dolgu tedavisinin kullanım süresi kişinin kendi ağız bakım ve hijyenine dikkat etmesi ile doğru orantılıdır. Eğer kişi düzenli olarak ağız hijyenini sağlar ve diş hekimi kontrolünü aksatmaz ise uzun yıllar dolgu kullanımı sağlanır. Ancak, ağız hijyenin iyi olmadığı durumlarda porselen ve doğal diş arasında sızıntı meydana gelerek doğal dişlerde çürük meydana gelebilir. Tedavi sonrası ise düzenli kontrol, fırçalama ve diş ipi kullanımı yeterlidir.

× WhatsApp